Van 12 tot en met 14 juni 2024 was het jaarlijkse congres van de European Demolition Association (EDA); dit keer in Venetië. In de sfeervolle lagunestad werd niet alleen teruggeblikt op ontwikkelingen in de sloopbranche, maar vooral ook vooruitgekeken naar de toekomst van circulair bouwen. Het werd een inhoudelijk sterk en internationaal gewaardeerd evenement, met een mooie rol voor VERAS.
Op donderdagmiddag vond de Algemene Ledenvergadering plaats, waar vertegenwoordigers uit diverse landen kennis en ervaring uitwisselden. Ook formele zaken stonden op de agenda, waarbij onder meer de voortgang van gezamenlijke projecten en beleidsontwikkelingen binnen de EDA werden besproken.
Voorafgaand aan de ALV werd er ruimte geboden aan de twee finalisten van de EDA Circular Economy Awards 2025 om hun projecten te presenteren. Yifei Yu, PhD-onderzoeker aan de Universiteit Twente, vertegenwoordigde Nederland met zijn presentatie Circular Construction Ecosystems. Hierin lichtte hij zijn innovatieve digitale platform toe: het Circuarity Information Platform. Een digitale omgeving die vraag en aanbod van herbruikbare materialen aan elkaar koppelt. Een waardevolle schakel in het realiseren van een circulaire bouweconomie.
Tijdens de plenaire sessie op vrijdagmiddag werd de winnaar bekendgemaakt. Met veel trots mocht Yifei Yu de EDA Circular Economy Award 2025 in ontvangst nemen, een prachtige erkenning voor zijn vernieuwende bijdrage aan circulair bouwen. Zijn onderzoek en presentatie werden zeer gewaardeerd door zowel de vakjury als het publiek.
Yifei liet weten zich ook in de toekomst verbonden te blijven voelen met de sloopsector, onder andere via zijn rol als docent aan de Universiteit Twente. Namens VERAS is hem grote dank verschuldigd voor zijn inspirerende inzet en representatie van Nederland op het Europese podium.
De rest van het congresprogramma bood een rijk palet aan lezingen en presentaties uit heel Europa, maar ook daarbuiten, met onder meer bijdragen uit de Verenigde Staten en Japan. De diversiteit aan perspectieven en benaderingen liet zien hoe breed de sector zich ontwikkelt, met uiteenlopende nationale prioriteiten maar een gezamenlijke passie voor het sloop vak als verbindende factor.
Voor VERAS was de conventie in Venetië wederom een groot succes.
Het congres onderstreepte de kracht van internationale samenwerking en kennisdeling binnen de sloop- en recyclingbranche. De contacten zijn gelegd, inzichten gedeeld en de ambitie is helder: samen werken aan een circulaire toekomst.
Voor meer informatie over de conventie en de Circular Economy Award 2025, zie EDA Annual Convention 2025 - EDA.